BlogEducation

Android Studio ‘MAP’ Kullanımı

Konum servisleri günümüzde çok önemli bir yer almakta bunlar sayesinde bir kişi bulunduğu yeri tespit edebilir, veya herhangi bir yere kolayca ulaşabilir. Bunlarıda Google play Service içinde Google Maps Android API’ yi sunarak gerçekleştirmemizi sağlamaktadır.  Bu yazıda harita üzerinde istediğimiz herhangi bir yeri tespit etme uygulaması yapacağız.  İlk olarak Google Play Servisleri yükleyerek  aktif hale getirelim.

Android SDK Manager ı açarak extras başlığı altındaki Google play service paketini seçerek yükleyelim.

 

1
İkinci olarak kütüphane projesini çalışma alanına alıp import etmek yerine direk projeyi Google Maps Activty ile oluşturalım.
2
3. olarak Google Haritalar eklentilerini kullanıp çalıştırabilmek için Google dan uygulamamıza özgü bir API almamız gerekmektedir. Bu API anahtarı uygulamamıza özel olacaktır.
Şimdi konsol üzerinden debugkey.store imza sertifikası ile imzamala işlemini gerçekleştirelim.
Ben MAC kullandığım için konsolda gerekli komutu kullanarak bizim için önemli olan SHA-1 türündeki parmak izini saklayıp Android key oluştururkenki kısımda kullanacağım.
3
Google Developer Consol a girerek proje oluştur kısmına tıklayarak benzersiz bir proje oluşturuyoruz. 
4
Daha sonra API key alabilmek için gerekli sertifika bilgilerini doldurup onaylıyoruz. Burada yer alan paket adı android studio da oluşturduğumuz projenin paket adı ile aynı olmak zorunda bunuda ekliyoruz.
5
Bu kısımda bizim için asıl önemli olan şey API Key bunu saklayarak projemiz içinde kullanacağız. Manifest dosyası içinde value değeri yerine yazacağız.
6
Şimdi manifest dosyamızın izinlendirmelerle birlikteki son halini görelim.
7 1
MapsActivity.java sayfamıza da bir göz atıp Google play service’ nin yüklü olduğu Android cihazımızda uygulamamızı çalıştıralım.
8
Bu uygulama maalesef emulatör üzerinde çalıştırılamıyor. Google play servislerin yüklü olduğu android telefon üzerinde çalıştırılıp ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.
9                  10

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu