Mobile

Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır! Bilmeniz Gereken Küçük Ama Etkili Yollar

Teknolojinin ilerlemesiyle artan uygulamalar artık telefonlarımızın pil ömrünün kısa sürede bitmesine neden oluyor. Arka planda çalışan uygulamalar ve gelen bildirimler vb şeyler telefonunuzun pilini çabuk tüketiyor gelin şimdi pil ömrünü nasıl uzatırız bunlara bir göz atalım.

1-Arka plan etkinliğini azaltmalıyız

Bu çoğu insanın istemeyeceği bir durum,ancak arka planda çalışan çoğu uygulamayı kapatmak pil tasarrufuna birebir örneğin facebook ta biri sizden bahsettiğinde uyarı almak çokta önemli gelmiyorsa bu işlevi kapatabiliriz işte bunlar gizli pil tüketimine neden oluyor. Arka planda çalışması gerekli görülmeyen uygulamaları “Background App Refresh” bölümünden kapatarak arka planda işlem gücünü kullanmalarına engel olabiliriz.

batarya omrunu uzatan bilgiler 63620 822017211520

2-Bazı uygulamaları daha az kullanmak

Instagram, Facebook, Twitter gibi uygulamaların arka planda çalışma durumunu kapatınca, bu sefer onları sıkça kontrol etmemizi  söyleyen bir bildiriyle karşılaşıyoruz. Ancak Instagram gibi bazı uygulamalar, pil ömrüne fark edilir derecede etki edebiliyorlar. Hangi uygulamanın daha çok pil tükettiğini anlamak için pil tüketimi takip etmemiz gerekiyor. Pili sohbette olmadığımız zamanda bile hızla tüketen uygulamalar arasında Google Hangouts’un da bulunduğunu söyleyebiliriz.

3-Uyarıları kapatmak

Cihazınıza gelen uyarıların ekranınızı açıp, sizi bilgilendirmesi çok pratik olabilir. Peki susturmanız gereken uygulamalar da var mı? Ekranın kısa süreyle açılıp kapanması önemsiz gibi görünse de, bunun gün içinde onlarca kez tekrarlanması pilin tükenmesine neden olacaktır. Hangi uyarılara ihtiyacınız olduğunu düşünün ve ayarlarınızı buna göre değiştirin. Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, e-postaları otomatik olarak kontrol etmeyi de durdurabilirsiniz.

4-Uçak moduna almak

Uçak modunu sadece uçakta kullanılan bir ayar olarak düşünmemeliyiz. Rahatsız edilmek istemediğinizde veya pil tüketimini yavaşlatmak istediğinizde uçak modu, çok faydalı olabiliyor. Ayrıca uçak modunda telefonunuz herhangi bir işlem yapmadığından çok daha hızlı bir şekilde şarj olduğunu da unutmayın.

batarya omrunu uzatan bilgiler 76695 822017211801.jpeg

5-Konum

Bazı uygulamaların konumunuzu takip etmesi, gerçekten işe yarıyor. Bazılarının ise bunu yapmasına pek gerek yok, çünkü kendi hayırlarına, sadece bilgi toplama amaçlı çalışıyorlar. Konum takibi pil ömrünü önemli ölçüde etkilediğinden onu tamamen kapatabilir veya belirli uygulamaları konumla ilgilenmekten alıkoyabilirsiniz.
batarya omrunu uzatan bilgiler 2171 822017211714.jpeg

6-Ekran aydınlatması

orta seviyede kullanmak en mantıklısı olmakla beraber güneşte yükseltip hava karanlıklaştıkça ışığı kısmak en mantıklısı.
ios10 iphone6 watch wifi settings

7-Kablosuz Bağlantılar

Şarj düşmanı olan şeylerden biride kablosuz bağlantılar olan Wifi,3G,Bluetooht,GPS vb işte bunlar şarjınızın tükenmesine neden oluyor.İşim olduğunda kullanırım açık kalsın değilde işiniz olduğunda wifi ye vb. bağlanmazı şarj tasarrufu sağlayacaktır.

8-Bataryayı tam doldurmak

Yüzde yüz doldu tamam çıkarabilirim diyerek bazen yanılabiliriz bazı telefonlardaki yazılım bataryayı tam şarj etmiyor oalbilir bu yüzden verdiğim adımları deneyerek tam dolduğundan emin olabilirsiniz.

  • Telefonu %100 dolana kadar şarj edin.
  • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonu kapatın.
  • Telefonu tekrar şarja takın ve bekleyebildiğiniz kadar bekleyin. ( 1-3 saat arası )
  • Telefonu şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın.
  • Telefonunuzu açtıktan sonra 2-5 dakika arası hiçbir şey yapmadan bekleyin. ( Şarja takılı olmasın )
  • Telefonunuzu tekrar kapatın ve en az yarım saat tekrar şarja takın.
  • Şarjdan çıkarın ve telefonunuzu normal kullanın. İşlem bitti.

İşte bu işlemleri bir kere tekrar ettikten sonra telefonunuz tam olarak şarj oluyor.

elektriksiz telefon sarj etme yontemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu