GeneralTechnology

Facebook’un Kripto Para Birimi Libra !

Facebook, raporlara göre, internette ki geleneksel ödeme yapma yöntemlerine “daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir alternatif” sunan bir kripto para birimi üretmeye hazırlanıyor. Birleşik Krallık’ta yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, Libra sanal parasının şirketin sosyal medya platformları üzerinden para transfer etme sürecini kolaylaştırmak için tasarlandığını söylüyor. Bu dijital para biriminin 2020’nin ilk yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve Uber, Spotify, Mastercard, eBay ve Vodafone da dahil olmak üzere 27 şirket ve kuruluş tarafından destekleniyor. Libra da bitcoin gibi blockchain teknolojisine dayanacaktır. Ancak, Facebook, sanal parası libra’ nın sahip olduğu çok sayıda önemli değişikliği ile diğer şifrelenmiş para birimlerinden ayrılacağını söylüyor.

Libra Nedir ? 

Kripto para birimi olan libra, sosyal medya devi Facebook’un mesajlaşma platformlarındaki kullanıcılar arasında para transferi yapmak için kullanılacaktır, dünyanın güvenilir bir dijital para birimi alt yapısını öne sürerek Libra ‘yı internet ortamında yaygınlaştırmayı hedefliyor, bu şekilde paranın bir mesajlaşma aktivitesi kadar kolay ve daha az maliyetli bir şekilde yapılabileceğine işaret ediyor.  Aynı zamanda Libra, bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi şifreli, güvenilir ve ölçeklenebilir bir alt yapıya sahip ve açık kaynak kodlu bir teknolojidir bu sayede geliştirmelere de açıktır. 

libra

Bitcoin’den Farkı Nedir?

Libra ve bitcoin her ikisi de kripto para birimi çerçevesinin altında olmakta birlikte, geniş pazarda farklı amaçlara hizmet eder. Facebook ise, Libra’yı “Global Coin’e” dönüştürmeyi planlıyor; ABD doları ve İngiliz Sterlini gibi “iyi bilinen para birimlerine” dönüştürdüğün de, bitcoin ve Ethereum gibi geleneksel kripto para birimlerinde meydana gelen dalgalanmaların  önüne geçmeyi hedeflemektedir. Başlangıçta, sanal para birimi Libra WhatsApp ve Facebook Messenger dahil olmak üzere yalnızca Facebook’un sohbet uygulamaları aracılığıyla kullanılabilecektir, ancak dijital parayı destekleyen diğer şirketler de gelecek yıl yayınlanmasından kısa bir süre sonra Libra ödemelerini kabul etmeye başlayabilir ve bu kripto para birimini kullanmayı kabul eden ticari şirketlerde bonuslar ile ödüllendirileceklerdir.

Libra’nın bitcoin den temel farkı gerçek para birimine dayandığı için daha az değişimli olması ve güven vermesidir.

Herkes Libra Alabilir mi ?

Facebook kullanıcıları gerçek dünyadaki paralarını, Libra dijital paralarını kullanarak döviz cinsinden para alışverişine benzer şekilde değiştirebilecekler. Libra gerçek para birimlerinin kurlarına sabitlendiğinden, bitcoin veya Ethereum gibi daha geleneksel kripto para birimleri ile aynı düzeyde yatırım fırsatı (veya risk) sunmamaktadır.

Libra Association Nedir? 

Libra Association, İsviçre, Cenevre merkezli bağımsız, kar amacı gütmeyen bir dernek olarak kurulmuştur. Bu derneğin amacı libranın finansal katılımını güçlendirmek, sosyal olarak yaygınlaşmasını sağlamak ve liderlik etmektir. Libra Association üyeleri, çeşitli coğrafyalardan işletmelerden, kar amacı gütmeyen kuruluşlardan ve akademik kurumlardan oluşacaktır.

Libra Coin Ne Zaman Çıkıyor ? 

Libra lansmanının 2020 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanmaktadır. Şimdilik net bir tarih söylenmemekle birlikte daha erken çıkması da beklenmektedir. 

facebooklibra

Fransa ve Almanya “hiçbir özel kuruluş, ulusların egemenliğine özgü olan parasal güce talip olamaz” diyerek libra’yı engelleyeceklerini duyurdu. Bunun yanısıra paypal, visa, mastercard, stripe ve ebay’de projeden ayrilmistir, böylece FaceBook’un yanında major bir card processor kalmadı. Ama piyasa girmesi durumunda hayatımızı birçok açıdan kolaylaştıracağını düşünüyorum. 2020 yılında neler olacak merakla bekliyorum.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu