EducationTechnology

Steve Wozniak Woz-U ile herkese kodlama öğretmeyi amaçlıyor !

Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Wozniak, yeni eğitim girişimi woz-u ile teknoloji eğitiminde çığır açmak istiyor. Woz-U adlı girişim genel anlamda Teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyenlerin çevrimiçi ortamda dersler almasını sağlıyor. Yani Udemy’ye ve Udacity’ye benzediğini söyleyebiliriz.

Ekran Resmi 2017 10 16 14.27.31
Steve wozniak, herkes yapabilir mottosuyla bilgisayar bilimleri alanında kişilerin yetenek sahibi olabileceğine inanarak bu projeyi yapıyor.Ben yapamam bu işler zor algısını kırmak isteyen Steve Wozniak yaptığı açıklamada,

“Hedefimiz, insanları yıllarca borca ​​sokmadan istihdam edilebilir dijital beceriler konusunda yetiştirmek ve eğitmektir. İnsanlar genellikle teknoloji tabanlı bir kariyer seçmekten korkuyor çünkü bunu yapamayacaklarını düşünüyor, yapabileceklerini biliyorum ve onlara nasıl yapılacağını göstermek istiyorum.”  diyerek Woz-u girişimine adım attı.

woz u teknoloji egitimi

“Teknoloji alanında kariyer yapmak için tonlarca para ödemeye gerek yok”

Woz-U, teknoloji alanında en hızlı ve en etkili öğrenme ortamını vadetmekle kalmayıp bu alanda erişilebilir bir ücret tarifesiyle pazara giriş yapmaya hazırlanıyor. Özetle, “Teknoloji alanında kariyer yapmak için kolejlere tonlarca para ödemeniz, yıllar süren borçlara girmenize gerek yok.” diyor.

kodlama bilgisayar egirimi woz u

Woz U, tecrübeli mühendisleri acemi teknisyenlerden ayırmak için tasarlanan ilk kodlama okuludur. Örneğin, Udacity, 2012’de kuruldu ve 1,5 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Dünyada benzer bir misyona sahip düzinelerce daha fazla bootcamp var.

Woz U, çeşitli bölünmeler yoluyla kendisini ayırmak istiyor. Birincisi, insanların bilgisayar desteğinin ve yazılım geliştirmenin temellerini öğrenmek için kaydolabileceği çevrim içi sınıfların toplanmasıdır. Zaman içinde, müfredat veri bilimcileri ve siber güvenlik uzmanlarını içerecek şekilde genişleyecek. Woz U ayrıca özgeçmişleri, ders kodlama testlerini uygulama ve portföylerini oluşturma yoluyla öğrencilerin kariyerlerine odaklanıyor.

Buna ek olarak, Woz U, lise (K-12) öğrencilerini de eğitmeyi hedefleyor. Öğrencilerin bir hızlandırma programıyla seçkin teknoloji yetenekleri geliştirmek hedefleniyor. “Elit teknoloji yeteneğini geliştirmek” için bir hızlandırıcı program oluşturulacak. Şirketler, Woz U programları aracılığıyla yeni yetenekler işe almak ve eğitmek için çalışacaktır.

Önümüzdeki yıllarda Woz U, dijital enstitüsünü fiziksel dünyaya yaymak için ABD’nin farklı bölgelerinde 30 fiziki ortam inşa etmeyi hedefliyor. Yani Woz-U e-ticaretteki ‘click-to-brick’ modelini eğitim tarafında uygulamak istiyor.

woz u

Woz-U’nun eğitimleri nasıl ücretlendireceği henüz net değil ancak kişisel eğitim programına göre bir ücret çıkarmayı planlıyor. Bir sözcü, ” Öğrenim masrafları öğrencilerin programına veya öğrenim ihtiyaçlarına göre değişebilir” dedi. Esnek yaklaşım , Wozniak’ın teknolojinin herkese açık olması gerektiği inancına dayanıyor.  

“Hayal gücünüzün en iyi şeyleri; daha önce hiç düşünmedikleriniz veya haberlerde hiç görmediklerinizdir.”
-Steve Wozniak

Steve Wozniak’ın bu girişimi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız woz-u.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu