Technology

İNTERNETİN GELİŞİMİ VE GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU

İnternetin temeli, askeri araştırmaların yapıldığı kurumlar arasında beraberlik sağlamak amacıyla 1969’da ABD ordusu tarafından ARPANET adlı bir ağın kurulmasıyla başlamıştır.

Daha sonra ağ üzerindeki bağlantıların artması ile ARPANET’in yerini National Science Foundation (NSF- Ulusal Bilim Vakfı) tarafında geliştirilen NSFNET almıştır.

1980 lerden sonra bu ağ genel kullanıma açılmıştır. 1990 yılında ise çoğunluğu  Amerika’da olmak üzere tüm ağların birleştirilmesi ile internet oluşturulmuştur.

O dönemlerde Web, E-posta çevrim içi mesajlaşma uygulamaları dünya çapında büyük ilgi görmüştür ve internet hızla dünya çapında iletişim ve bilgiye ulaşım merkezi olmuştur.

Günümüzde ise internet oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve her geçen gün geliştirilen yeni internet uygulamaları ile kullanıcı kitlesi genişlemektedir. Aşağıda vereceğim tablolarda 2017 yılı itibariyle dünya üzerindeki internet kullanıcı sayıları ve bu sayıların 2000 -2017 yılları arsındaki değişim oranı görülmektedir. 

Ekran Resmi 2017 12 18 18.51.53

Yukarıdaki tabloya göre dünya nüfusunun %52 sinin internet kullanıcısı olduğu görülmektedir. Ayrıca internet kullanım oranlarında ABD, Japonya, Kore, Ingiltere gibi ülkelerin başı çektiği görülmektedir. Türkiye‘nin  yeride bu ülkeler arasında küçümsenmeyecek kadar iyidir diyebiliriz.

Ekran Resmi 2017 12 18 18.52.01

Ancak hem kullanıcı sayısı hem de kullanım niteliğinin artması gerektiğini söyleyebiliriz.

Türkiye internetle doksanlı yılların başında tanışmaya başlamıştır. İlk internet bağlantıları Akademik çalışmalar doğrultusunda Ege Üniversitesi ve ODTÜ tarafından gerçekleştirilmiştir. ODTÜ diğer üniversitelerin  internet bağlantıları için köprü görevi üstlenmiştir o dönemlerde. Doksanlı yılların ikinci yarısında TÜBİTAK tarafından ULAKNET’in (Ulusal Akademik Araştırma Ağı) oluşturulmasıyla üniversiteler bağlantılarını bu net üzerinden sağlamışlardır. Doksanlı yılların sonunda ise ticari kurumlar TTNET desteği ile internete erişebilmişlerdir.

İnternet hızının giderek artması ve ticari kurumların desteği sayesinde internet her alanda kullanılmaya başlanmıştır. 21.yüzyılın başlarında  internetin devlet politikalarında yer almasıyla devlet kurumlarında verilen hizmetler dijital ortama aktarılmaya başlanmıştır. Şimdilerde akademik araştırmalardan sağlığa, alışverişten bankacılığa kadar birçok alanda İnternet hizmetleri kullanılmaktadır.

Bilgi toplumu istatistikleri, 2004-2017 (TÜRKİYE) 

Ekran Resmi 2017 12 18 19.20.45

Yukarıdaki tabloda ise İnternet’e erişim ve Kullanım oranları verilmiştir. (TUİK,2017)

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye de bilgisayar ve internet kullanımı her geçen yıl artmıştır. Internet ve bilgisayar kullanımında erkek kullanım oranı kadınlara oranla daha fazladır görüldüğü üzere. İnternet kullanım oranı 2004 yılında %18.8 iken 2017 yılında ise %66.8’e yükselmiştir. 

Umarım internet kullanım oranı gelişimlere öncülük edecek alanlarda artış gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu