Data Science

Netflix Yapay Zeka İle Zihnimizi Yönetiyor

1

2018 yılında Netflix 1.5 milyon kişi ABD’de olmak üzere 8.8milyon yeni üye kazanmıştır. 2019’un ilk çeyreği itibariyle Netflix abone sayısı, geçen yıla göre daha da artış gösterdi. Şu an Netflix’in son açıklamalarına göre abone sayısı 150 milyonu geçmiş durumda. Netflix kendisine benzer şekilde oluşturulan Disney+ ve Apple TV+’ı kendisine rakip olarak görmüyor ve katlanarak büyüyor diyebiliriz.  Bu büyümenin arkasında ki en önemli faktör ise dizi ve filmleri kullanıcılara nasıl pazarlayacağını bilen etkileyici ve güçlü bir yapay zekaya sahip olmasıdır. Bir dizinin en çok izlenenler listesine girmesi ve popüler olması dizinin kapak veya afişinin çekiciliğine ve aboneler üzerinde ki etkisine bağlıdır.

Günümüzde neredeyse hepimiz Netflix ile ilgili bir sohbet içerisinde yer alıyor veya diziler izliyoruz, bizlere önerdiği içerikleri geçmiş verilerimizle alakalı olarak önerdiğinden de haberdarız.  O zaman son 2 yılda Netflix’in algoritma yapısı üzerinde yaptığı değişiklikten haberdar olalım.  Kullanılan yapay zeka sistemi,  stüdyolardan gelen orijinal dizi görsellerini önceden elde edilen analizler ile kullanıcılara özel olarak göstermektedir. 

Örneğin son zamanlarda duygusal dizileri izlemeye yönelmişseniz yeni başlamak istediğiniz dizi her ne kadar duygusal olmayıp komedi türünde bir dizi olsa da size sunulan kapak resimleri duygusallığı çağrıştırmaktadır.

İşte Netflix’in kullandığı bu algoritma izleyiciler için uygun kapak fotoğrafı elde ederken bütün filmi tarayıp, kullanıcının izleme geçmişi ve yaptığı tercihlere göre en uygun sahneye karar verip bu sahneye filmin adını ve gerekli logoları ekleyerek yeniden bir kapak görseli tasarlıyor veya sizin sevdiğiniz bir oyucuyu filmin kapak görseline ekleyebiliyor.

2

Netflixte bir diziye karar vermek yapay zeka olmadan neredeyse imkansız gibi. Binlerce içerik bizleri karar verme boyutunda çıkmaza sokuyor. Netflix bu noktada bizlerin görsel zekasına hitap ederek diziyi izlemeye ikna edecek görseli bularak daha çabuk karar vermemizi sağlıyor. Kullanılan bu makine öğrenmesi yöntemi ise değişen kullanıcı verileri ile sürekli günceliğini koruyarak farklı önerilerle karşımıza çıkmaktadır. Bizleri etkilemede  oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu yazıyı okuduysanız kahvenizi alıp Netflix’ te dizinize kaldığınız yerden devam edip size yaptığı tavsiyeleri incelemeyi unutmayın. 

3

2 Yorum

  1. Merhaba Zeynepciğim maşallah çok güzel yazılar yazıyorsun ama sana tavsiyem şu bilgi kirlenmesinde diğerlerinin yaptığı gibi sırf ilgi cekmek adına başlığı bu şekilde yazmaman, çünkü başlık ile yazdığın şeyin alakası yok.

    1. hilal hanım nasıl alakası yok akıl mantık dahilinde okur musunuz yazıyı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu