BlogInspiration

Sizi Daha Az Çekici Kılan Özellikler

Varlığınız birçok faktörle gelişir ve devam eder:Fiziksel olarak nasıl göründüğünüz,yüzünüzdeki ifadeler,söylediğiniz sözler, kullandığınız tonlama,yaptığınız eylemler daha birçok şey sizi siz yapan özelliklerdir.
Ağzınızdan çıkan bazı sözcükler başkaları tarafından beğenilmeyebilir,onları reddedip ,kötülemek isteyebilir ve size karşı algı yaratabilirler.
Kullandığınız kelimeleri düzgün seçip ve çekici kılmak başkalarını size yönlendirecek,onları sizi dinlemeye ve takip etmeye teşvik edecektir.
Şimdi sizi daha az çekici kılan 6 kötü alışkanlıktan bahsedip ve bunlar yerine ne yapabileceğimizi görelim.

1)Dedikodu:

Orada bulunmayan bir kişi hakkında olur olmadık konuşmak çok kötü bir alışkanlıktır.Biz biliyoruz ki dedikodu yaptığımız kişi 5 dakika sonra bizim dedikodumuzu başkasına yapacak.
Bunun yerine,Elanor Roosevelt’ in dediği gibi Büyük beyinler fikirleri tartışır,orta beyinler olayları tartışır,küçük beyinler ise insanları tartışır.
“Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.”


2)Yargılama:

Yargılayıcı ya da eleştirel bir şekilde konuşmak dinleyicinin kendini savunamamasına birşeyleri bahane edip rasyonalize olamamasına neden olur.Çoğu insan bu yüzden içine kapanır.
Bunun yerine yargısal olmaktan ziyade betimsel olarak konuşun ve nötr olun taraf tutmayın daha yapıcı olduğunu göreceksiniz.


3)Negatif olmak:

Konuşma esnasında negatif olmanız başkalarının sizi dinlemesini zorlaştırır ve sizden kendilerini kaçırdıklarını görürsünüz.Bunun yerine iyimser yapıcı bir diller konuşun veya değerlendirmelerinizde taraf tutmayın.


4)Şikayet:

Şikayet etmek istersek çok şey bulacağımız aşikar,çoğu insan bunu bir besleme haline getirir ama bu iyi birşey değildir ve işe yaramaz çevrenize mutluluk vermez.
Bunun yerine,bir konuyu tartışmanız gerekiyorsa ,açıklayıcı bir şekilde konuşun ve olumlu farklar yaratabilecek bir yol izleyin.Başkalarının fikirlerinide almaya çalışın işe yaradığını göreceksiniz.


5)Suçlama:

Başkalarını veya bulunduğunuz koşulları suçalama,katılımınız ve eylemsizliğiniz için sorumluluk almama yollarını bulmayı içerir.Bahane bulmak  gerçekten kimseye yardım etmez helede kendimize asla.
Bunun yerine bir hata yaptıysanız birini dinlemenin en iyi yolu “üzgünüm doğru şeyler yapmak istiyorum” demekle başlamaktır.


6)Büyüleyicilik:

Herzaman “büyük”,”muhteşem”,”harika” gibi kelimeler kullanan insanlar çoğu zaman yalan söylüyorlardır.Bir süre sonra ihtişamlarını kaybederler ve itibarları zarar görür.
Bunun yerine gerçekçi, yardımsever,ilham verici,yararlı ve pozitif olup görkemli olmaktan uzak durun açıklayıcı olun daha fazla tevazu gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu