ComputerEducation

10 Adımda Kodlamayı Öğrenmenin Yolu

Kodlama öğrenme yolculuğunuza yeni başlamak istiyorsanız, Sizlere 10 adımda programlama öğrenmenizi sağlayacak ipuçlarını vereceğim.


10. Neden kod yazmak istediğinizi düşünün.

programlama dilleri

Kod yazmaya başlayacağınız zaman gideceğiniz yön büyük bir oranda neden kod yazmak istediğinize bağlı olarak değişecektir. Burada elbette “neden” sorusunu sorarken varoluşsal bir sorgudan bahsetmiyoruz. Hangi amaçla programcılığı öğrenmek istediğinizden bahsediyoruz. Örneğin profesyonel bir programcı olmak için yapmanız gerekenler ve harcayacağınız zaman ile hobi olarak kod yazmak için yapmanız gerekenler ve harcayacağınız zaman arasında çok fark var. Profesyonel olmak için kurslar ve okullar daha iyi bir imkan sunarken hobi amaçlı yapmak istiyorsanız çevrimiçi kurslar ve interaktif rehberler daha iyi işinizi görebilir.


9. Doğru programlama dilini seçin.

Programlama dilleriyle ilgili yazılımcılar arasında sürekli bir tartışma vardır. Bir kısmı bir programlama dilini deli gibi savunurken diğer bir grup başka bir dili kabullenip savunurlar. İşin aslı “en iyi” programlama dili diye bir şey yoktur. Elbette bazı diller diğerlerinden daha kullanıcı dostu olabilir. Fakat temelde programlama dilini seçmek de tıpkı yukarıda bahsettiğim gibi neden kod yazmak istediğinize bağlıdır. Örneğin iOS için geliştirme yapmak istiyorsanız Swift programlama dilini  öğrenmeniz yararınıza olur. Fakat programlama konusunda ciddi yerlere gelmek istiyorsanız C ile başlayıp ardından Python gibi dillere atlamanız çok daha kolay olacaktır.


8. Küçük işlerle başlayın ve sabırlı olun.

Hangi programlama dilini veya hangi öğrenme metodunu seçerseniz seçin, sonuçta bir işe en başından başlıyorsunuz. Her konuda olduğu gibi programlama konusunda da öğrenme esnasında sabırlı olmanız ve sürekli olarak pratik yapmanız gerekiyor. Sonuçta bir şeyi öğrenmenin en temel yollarından birisi bıkmadan usanmadan pratik yapmaktır. Programlama konusunda da hangi dile başlıyor olursanız olun, temellerinden başlamanız gerekiyor. Örneğin Python öğrenecekseniz öncelikle Python ile ilgili bir giriş veya rehber okumanızda fayda var. Ardından ilk kodlama projenize başlayabilirsiniz. Nasıl matematik öğrenirken sürekli olarak örnek çözüyoruz, programlamada da sürekli olarak örnek çözmeniz ve sabırlı olmanız gerekiyor.


7. Çocuklar için geliştirilmiş uygulamaları deneyin.

oyun

Bildiğimiz gibi geleceğimiz  çocuklarda ve programlamada olduğu için pek çok üniversite ve kuruluş çocuklara yönelik uygulamalar geliştirmeye başladılar. Her ne kadar çocuklar için desem de, bu uygulamalara baktığınız zaman her yaştan insana, özellikle de öğrenmeye hevesli herkese hitap ettiğini görebilirsiniz. Basit gibi görünse de çocuklar için geliştirilmiş bu uygulamalar, daha doğru bir tanımla platformlar, genellikle oyun geliştirme üzerine kurulu olduğu için aynı zamanda hem öğretici hem de eğlenceliler.


6. Çevrimiçi ücretsiz eğitim sitelerini kullanın.

onlineprogramlarProgramlama öğrenmek için eğitim almanıza gerek yok çünkü artık pek çok çevrimiçi ücretsiz kurslar veren eğitim sitesi var. Codecademy, Udacity, W3Schools gibi siteler bunlardan bazıları. Bunlar aracılığıyla programlamanın temellerini öğrenebilirsiniz. Böylece kendi küçük ve basit projelerinize başlayabilirsiniz. Hangi programlama dilini öğrenmek istediğinize karar verdikten sonra geriye kalan doğru kaynağı bulmak. Elbette bu çevrimiçi ücretsiz eğitim siteleri programlamaya başlamak için ideal fakat bunu bir adım ileri taşıyabilirsiniz.


5. Kodlama kurslarına katılın.

Örneğin üniversiteler tarafından çevrimiçi olarak verilen bilgisayar bilimleri ve kodlamaya giriş gibi derslerle bir kaç ayda üniversite eğitimi seviyesine ulaşabiliyorsunuz. Bu kursları alabileceğiniz platformlardan ikisi ve en önemlileri Coursera ve edX. Bu çevrimiçi kurslar sayesinde programlama bilginizi artırıp sertifika bile alabilirsiniz.


4. Ücretsiz programlama kitapları edinin.

kitap

Bir problemde takılı kaldığınızda her zaman bir kitaptan yardım almak çok işinize yarayabilir. Kitaplar artık demode gibi görünse de aslında eğitimimizin çok önemli parçaları ve hala daha pek çok şeyi öğrenmek için onlara danışmak zorundayız.Bu ücretsiz kitaplardan bazılarını GitHub websitesi üzerinden bulabilirsiniz. Linke tıkladığınızda karşınıza 500’den fazla ücretsiz e-kitap çıkıyor. Hangi dili öğreniyor olusanız olun bu kitap arşivinden işinize yarayacak bir şeyler bulabileceğinize eminim.


3. Kodlama oyunları oynayın.

coding

Kodlamayı oyuna dönüştüren platformlarda  vardır. Fakat bunlar çocuklardan çok yetişkinlere yönelik tarzda geliştirilmiş siteler. Bu oyunlar yardımıyla da programlama bilginizi geliştirebilirsiniz. Bu oyunlara örnek verecek olursak  Code Combat ve CodinGame .


2. Bir mentor edinin (Ya da başkasına mentorluk yapın).

mentorr

Mentor bildiğiniz gibi bir konuda size akıl hocalığı yapacak ve danışmanlık verecek kişilere deniyor. Programlama da bir öğretmen eşliğinde çok daha rahat öğrenilebilecek bir konu. Eğer kod yazan arkadaşlarınız varsa onlardan destek alabilir ve sorularınızı çok daha rahat çözebilirsiniz. Bu sayede aklınıza takılan soruları daha çabuk çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ayrıca bununla birlikte eğer biraz ileri seviyeye geldiyseniz ve kod öğrenmek isteyen arkadaşlarınız varsa siz de onlara hocalık yapabilirsiniz. Nasıl okul hayatımızda arkadaşlarımızla çalıştığımızda çok daha fazla verim alıyorduysak, programlama için de aynısını uygulayabilir ve arkadaşlarınızla birlikte daha iyi öğrenebilirsiniz.


1. Başkalarının kodlarını inceleyin.

hack

Bir başkasının koduna tersine mühendislik uygularsanız, yani başkasının kodunu satır satır inceler ve nasıl çalıştığını öğrenirseniz büyük resmi çok daha iyi görebilirsiniz. Bunun için internet üzerindeki açık kaynak yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Günümüzde açık kaynak ve özgür yazılım kavramları giderek daha çok duyulmaya ve gelişmeye başladı. Özellikle GitHub üzerinde pek çok açık kaynak yazılım bulunuyor. Siz de bu tarz bir uygulamanın kodlarını “hackleyebilir”, böylece farklı perspekfitler edinebilirsiniz. Kodlar üzerinde yaptığınız değişimleri başkaları ile de paylaşabilirsiniz.


 

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu