AndroidBlogIOS

IOS mu ANDROID mi? Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Mobil programlama dersi almaya başladım ama Android üzerine mi IOS üzerine mi çalışmalıyım henüz karar verebilmiş değilim.

Cep telefonum android bilgisayarım macOSX eğer android üzerine yoğunlaşırsam birçok platformda çalışma imkanım olacağını biliyorum helede Türkiye de.

Kullanım alanı olarak da androidi arabalarda evde televizyonlarda saatlerde daha birçok alanda entegre ederek kullanabiliyoruz. Android linux tabanlı bir işletim sistemidir ve açık kaynaklı bir sistematiği vardır bu yüzden çalışmak için daha kolay bir ortam sunmaktadır fakat linux sistem saldırılarına karşı pekte güvenli değildir ve hedeftedir. Androidde uygulama mağazası olarak Google Play i kullanmaktayız.ve birçok uygulamaya kolayca erişip indirip kullanabilme imkanına sahibiz bu durumda uygulamaların kalitesinde düşüşe neden olmaktadır.Aynı zamanda uygulama sayısında ciddi sayıda bir artış vardır bu yüzden aranan uygulamaya ulaşmakta google play de oldukça zorlaşmıştır. Android bir cihazı bilgisayarımıza bağladığımızda usb gibi davranmakta ve dosya aktarımını gerçekleştirmede sorun yaratmamaktadır. Android tasarım bakımında da zordur pek kullanışlı değildir ve karmaşıktır.

ios vs android

Iostan bahsedecek olursak Unix veri tabanlı bir işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Kapalı kaynak bir sistemdir erişim kısıtlıdır. Bu da güvenlik bakımında iyi olduğunu göstermektedir.

Uygulamalarını App Store üzerinden indirilmekte. Tasarımı kendine özel ve oldukça kullanışlı ve güzeldir. Ios üzerine çalışmak  için IPhone ,IPad ve macOSX gibi cihazlar kullanmalıyız apple kendi ürünleri dışında çalışma ortamı sunmamaktadır.

Burada iki sisteminden özelliklerinden biraz bahsetmeye çalıştım sonuca bağlayacak olursak kullanışlı,güvenli,kolay ve tasarım bakımından özgün bir programlama istiyorsanız Ios üzerine yoğunlaşın ve bir MacBook edinin. Yok ben uğraşmayı ve kurcalamayı seviyorum  ,teknoloji ile iç içeyim diyorsan Andoid le uğraşmalısın.

Kullanım kolaylığı, stabilizasyon ve uygulama zenginliği açısından Ios açık ara farkla Androidi geride bırakmıştır. Tercih sizin ama öğrenmek için Android de biraz uğraşmak iyi olacaktır.

mobileapp ios android

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu