General

Aryawomen Pre-Retreat Summit

Arya’ yı uzun zamandır sosyal medya da takip ediyordum ve yine bir gün ben de bu müthiş ekibin bir parçası olmalıyım dediğim günlerden biriydi. Arya’nın bir etkinliği çarptı gözüme çok heyecanlandım çünkü başarılı şirket yöneticileri, yatırımcılar, girişimciler ve daha bir çok katılımcıdan oluşacak bir etkinlikti. Hemen Arya ya mail attım ve etkinlikte yer almak istediğimi belirttim etkinliğe bir gün kalmıştı geri dönüş yapmazlar diye düşündüğüm anda bir mesaj geldi bizi bu numaradan arar mısınız?

Hemen aradım çok tatlı bir hanımefendi etkinliğe davet etti ve etkinlikte instagram sayfamızı sizin yönetmenizi istiyoruz demesi ile her şey başladı. Bu görüşmeyi yaptığımız da saat 12 ye geliyordu ve saat 14 te oryantasyon yapacaklarını belirttiler seni de bekleriz demeleri üzerine hemen iş yerinden izin aldım ve yola koyuldum. Gittiğim de oldukça sıcak bir ekip beni bekliyordu, derken yarın etkinlikte buluşmak üzere oradan ayrıldım. Eve geldiğimde saat 19.00 dı biraz dinlenmem gerekiyordu çünkü gece 00.00 da iş yerinde buluşup projeyi canlıya alacaktık, ama hiç dinlenemedim saat sabaha karşı 6 ya gelirken iş hala bitmese de benim gitmem gerekiyor diyerek taksiye atladım atar topar eve geldim üzerimi değiştirip 7 de çıkıp etkinlik için yollara düştüm. Etkinlik alanına geldiğim an bütün yorgunluğumu unutmuştum . Güçlü ve başarılı iş kadınları süper bir motivasyon ve ilham kaynağı idiler neden ben de bu noktada olmayayım diye düşündüm içimden ve etkinlik başlıyor…

http://aryawomen.com

Sizlere biraz Arya dan bahsetmek istiyorum. Arya Türkiye’nin ilk ve tek kadın odaklı yatırım platformudur. Kadınların liderliğinde ki şirketleri, melek yatırımcılar ile buluşturan bir oluşumdur. Arya yatırımcıları da yine başarılı girişimcilerden oluşmaktadır.

Bu gün ki etkinlikte de 10 tane girişmci projelerini 3 er dakikalık sunumlar ile jüri ve katılımcılara sundular. Sizlere biraz da bu fikirlerden bahsetmek istiyorum. #ARPC (Arya Retreat Pitching Challenge) hastage’i ile adlandırılan bu program Türkiye ‘nin tek yatırıma hazırlık hızlandırma programıdır.

1 – TOYİ

Toyi oyun kiti, çeşitli aile okul baskıları veya yaşanılan bölge farklarından dolayı yaratıcılıklarını kullanamayan tüm çocukların bu üründen faydalanabileceği cinsiyet, dil, coğrafi konum farketmeksizin her çocuğa hitap edebilecek bir oyuncak kiti olmayı hedefliyor. Lego benzeri oyuncak gibi düşünebiliriz bu proje fikrini.

20190523 103043
http://toyi.io/tr/toyi-nedir/

2 – Hippist

Türk modacıların ürünlerini İngiltere pazarına tanıtmak için kurulan bir internet satış mağazası. Modacıların her alanda ki özel tasarımları hippist te yer almaktadır. Bu sayede Türk modasını yurt dışında da canlı tutmak hedeflenmiştir.

20190523 104528
https://hippist.co.uk

3 – Mixoper

Mixoper yapay zeka tabanlı, yerinde ve uzaktan destek platformudur. Yolda kaldınız ve lastiğinizi değiştirmeniz gerekti ve bilmiyorsunuz veya herhangi bir elektronik cihazınızda meydana gelen arıza için teknik servis çağırmadan video, ses veya görüntü ile sizi kolayca çözüme kavuşturan bir platform.

20190523 110002
http://mixoper.com

4 – Budizz

Çocukları uyutamamak anne babaların genel sorunu iken budizz bu problemi kolaylaştırmak için ortaya konmuştur. İçerisinde bulunan ağlama sensörü ile çocukların uyku arkadaşı ebeveynlerin kahramanı konumunda.

20190523 111530
https://budizzz.com

5 – Mumo

Plastik poşetlere alternatif doğa dostu ambalaj kumaşı mumo antibakteriyel ve yiyecekleri 2 kat daha uzun taze tutar yıkanabilir ve tamamen bio- çözünürdür.

IMG 20190523 WA0036 1
https://www.mumowrap.com

6 – Bluedot

Bluedot, elektirikli araçlar AirB&B. Elektrikli araç sahiplerinin kendi araçlarına uygun tüm şarj istasyonlarını bir arada görüntüleyebileceği, rezervasyon yapıp karekod ile ödeme yapabileceği bir uygulamadır.

IMG 20190523 WA0035

7 – Rezervis

Toplu taşımanın kalabalığından sıkılanlar için güzergaha göre servis hizmeti veren ve ulaşım sorununa alternatif çözüm üreten bir proje.

20190523 114959
https://www.rezervis.com

8 – APPLIJECT

Değer önerisi, takım uyumuna göre eşleştirme sağlamak olan yapay zeka tabanlı bir paltformdur. Kişilerin iş hayatına geçiş süreçlerini doğru yönlendirerek hayallarinde ki işi bulmalarını sağlamaktadır.

20190523 120144

9 – Pacer

Pacer kurumları öğrenme topluluklarına dönüştürüyor. Kurumlara yönelik bir dijital öğrenme platformudur. Şirketlerin iç eğitimlerini dijitalleştirebileceği, anketlerle ve oyunlaştırmalarla çalışanların ilgisini aktif tutabileceği bir platform.

20190523 121127
https://www.rezervis.com

10 – Nebyan Doğal

Antibiyotiksiz doğal dünyasında yetişmiş hayvanlardan elde edilen, kaynağı belli et ve şarküteri ürünleri sunuyor. Hayvanın doğumundan kapınıza kadar tüm döngüyü yönetiyorlar.

20190523 122404
Büyük Ödülün Kazananı Nebyan Doğal

Sizlere yukarıda 10 girişimciye ait projelerden kısaca bahsettim. En beğendiğiniz proje fikrinin numarasını yorumlara bekliyorum.

Girişimciler, değerlendirme sürecinden geçtikten sonra ihtiyaçlarına göre yatırımcılarla bir araya getirilir ve başarılarına göre uygun ödüller sahibini bulur.

Yatırımcıların ise biraz öğren, biraz iyilik yap, biraz para kazan prensibiyle küçük şirketlerin büyümesinin bir parçası olma şansları olur.

Sunumlar bittikten sonra kısa bir ara verildi ve daha sonra birbirinden başarılı kadınlar sahne almaya başladılar.

İlk olarak Reeder‘ın kurucusu Sezen Sungur Saral ile birlikte Dilek Dayınlarlı, yurt dışından stratejik bir yatırımla 100% yerli telefon üretimi ve dünyada teknoloji yatırımları üzerine konuşmalarını yaptılar. Reeder’ın Çin’den yatırım alarak yerli üretim tablet, telefon ve akıllı saat üreten fabrikasını Samsun da açması Samsun da okumuş bir öğrenci olarak ayrı bir mutlu etti ve konuşma sonrasında Sezen Hanım ile kısa bir sohbetimiz oldu ve kendisinde fabrikayı ziyaret etme sözü aldım. 🙂

reeder
https://reeder.com.tr

Onedio kurucusu Türkü Oktay ile Berkin Toktaş bizlere Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital medya şirketi onedio’nun yatırım yolculuğunu anlattılar. ERDB liderliğinde 3 milyon dolar yatırım alan onedio.com hızla büyümeye devam eden haber kanallarından biri haline gelmiştir. Berkin Toktaş ise teknoloji şirketlerine yatırım yapan $66M büyüklüğündeki girişim sermayesi fonu Revo Capital ‘in kurucu ortaklarından ve onedio gibi getir, paraşüt, foriba gibi bir çok projeninde yatırımcılarındandır.

onedio.com
https://onedio.com

Türkü Hanım ile yaptığım konuşmada, ” Bu güne kadar iş hayatınızda yaptığınız en cüretkar hareket nedir ? ” diye sorduğumda ” Türkiye de medya işine girmek oldukça cesaret isteyen bir hareket” cevabını aldım kesinlikle haklı oldukça cüretkar bir hareket. Girişimcilere tek bir öğüt vermek isteniz ne olurdu dediğimde Hayal Kurun cevabını aldım ve altın kural olarak yazdım bir kenara bol bol hayal kurup peşinden gideceğim.

Microsoft tarafından teknolojinin başarılı kadın lideri seçilene 11 milyon dolar yatırım alan Insider CEO ‘su Hande Çilingir de aramızdaydı. Başarısı ile Insider’ ın hızla gelişmesine katkı sağlamakla birlikte girişimcilik sektöründe bir çok kadına da örnek oluyor. 400 kişilik global bir şirketin yöneticisi olan Hande Hanım bizlere başarısının sırrının Çalışkanlık ve tutku olduğunu ayrıca network ve tecrübe edinmenin öneminden bahsetti. Insider’ ın Asıl uzmanlığı ise özellikle kullanıcı davranışlarını kaydedip takip ederek kullanıcın bir sonraki hareketini tahminliyor olmaları.

IMG 20190523 WA0063

Daha bir çok konuşmacının yer aldığı etkinlikte çok güzel network edindim, Arya genç üyesi oldum. Bu tarz etkinlikler kesinlikle sizlerinde kariyer hayatının dönüm noktası olabilir. Bundan sonra daha fazla bu tarz etkinliklerde yer alıp herkesle iletişim kuracağım, sohbet edip kendime kurallar koyacağım ve kariyer hayatımda emin adımlarla ilerleyeceğim. Bu muazzam etkinlik için Aryawomen ekibine sonsuz teşekkür ediyorum muhteşem ekibinize benide dahil ettiğiniz için çok mutluyum.

20190523 152717
İlham Dolu Konuşmacılar

IMG 20190523 WA0032
Farks Lab Etkinlik Alanı
IMG 20190523 WA0048
Ekip Ruhu

2 Yorum

  1. Merhaba Zeynep Hanım, sizi instagramda yakından takip ediyorum. Bu sene bilgisayar mühendisi olarak mezun olacağım. Meslekte kadınlar 1 0 geriden başlar düşüncemi siz yıktınız. inşallah sizin kadar şanslı bir iş hayatım olabilir. Sitenize kendiniz ve işleriniz ile ilgili daha çok bilgi verseniz bizim için daha yararlı olabilir. İş hayatınızda başarılar dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu