Technology

Bilgisayar korsanları facebook’u hedef aldı…

Facebook’ta paylaştığımız kişisel bilgilerin, bazen nasıl bir tehlike içerdiğinin farkında değiliz. Bu bilgiler, korsanlar tarafından kullanılabiliyor.
Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, görünüşte bilgisayar korsanları hakkında uyaran sahte bir mesaj ile kandırılıyor. Mesaj hızla yayılıyor fakat böyle bir bilgisayar korsanı aslında yok. Mesaj şu şekilde, “Messenger listesindeki tüm kişilere, Jayden K. Smith’in arkadaşlık isteğini kabul etmemesini söyleyin. O bir hacker ve sisteminiz, Facebook hesabınıza bağlı olmasa bile, kişilerinizden birinin kabul etmesi durumunda da saldırıya uğrayacak. Bu yüzden tüm arkadaşlarınızın bildiğinden emin olun.”
email password hack
Diğer mesajlar arasında Anwar Jitou veya Fitou gibi farklı isimler yer alıyor. Fakat Jayden K Smith şu anda diğerlerinden daha popüler. Mesaj yalan da olsa aslında önemli bir uyarı da içeriyor. Son zamanlarda popüler korsanlıklar arasında olan Facebook korsanlığı, bilgisayar korsanlarının Facebook hesabınızdaki kişisel bilgilerinize ulaşması yoluyla gerçekleşiyor. Yaşadığınız yer, doğum tarihiniz, telefon numaranız gibi gizliliği yüksek kişisel bilgilerinize ulaşan korsanlar, kendi amaçları doğrultusunda bu bilgileri kullanarak size maddi manevi zarar verebiliyor.
Lütfen sosyal medya kullanırken kişisel içerikli bilgiler vermekten kaçınalım ve gerektiği kadar kullanmaya özen gösterelim aksi taktirde hem kendimizi hem de yakın çevremizi rahatsız edebilecek olaylarla karşılaşabiliriz.
1
KAYNAK 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu