BilgisayarBlogTeknoloji

Programlama için En iyi Laptopu Nasıl Seçmeliyim?

Bu yazımda programlama için en iyi laptopu seçmeniz konusunda size yol göstermeye çalışacağım. Ayrıca yazının ilerleyen kısmında YouTube kanalımda bulunan laptop önerileri ile ilgili videoma yer verdim.

Bir program geliştirici yada bu işe yeni başlayan bir öğrenci olarak piyasada bulunan binlerce bilgisayar arasından seçim yapmak gerçekten kafa karıştırıcı. Programlamaya yeni başlayacak birisi için daha da zorlaşıyor bu durum.

Sizlere herhangi bir programlama teknolojisi üzerinde çalışmanız için yardımcı olacak mükemmel bir bilgisayar seçmeniz için yardımcı olacak bazı önemli noktalara değinmeye çalışacağım.

YOUTUBE ABONE

RAM

İlk olarak bakmanız gereken şey Ram 8 GB Ram’li bir bilgisayar ideal bir seçim fakat 16 GB Ram en iyisi olacaktır sizin için.Eğer bilgisayar için ayırdığınız bütçeniz düşükse 4 GB Ram ile de devam edebilirsiniz.

Performansı düşük bir bilgisayarda çalışmak gerçekten çok kötü bir durum zaman kaybı ve can sıkıntısından başka bir şey değil.Bir mobil geliştirici olmak istiyorsanız 16 GB RAM li bilgisayar edinmenizde yarar var.En iyi seçim 16GB RAM,ideal seçim 8GB Ram.

İŞLEMCİ (PROCESSOR)

Programlama için bir dizüstü bilgisayar seçerken Ram ve İşlemci iyi olmalıdır.Bir programcı veya geliştirici olarak birçok işlemi aynı anda yapmak zorundayız.Bu amaçla iyi bir işlemci gereklidir. İ5 işlemcili bir bilgisayar sizin için ideal bir seçim olacaktır.Bütçeniz yeterse İ7 işlemci ile devam edersiniz,düşük bir bütçeniz varsa da İ3 işlemci ile devam edersiniz.

GRAFİK KARTI (GRAPHIC CARD)

graphics cards

Oyun geliştirme veya yüksek grafikle ilgili çalışmalar yapmadığınızda grafik kartına fazla gerek yoktur. Ancak bir oyun geliştirici iseniz, harici grafik kartı olan bir bilgisayar edinmeli ve onunla ilerlemelisiniz.

En iyi seçim: harici grafik kartı (2 GB veya 4GB)

İdeal ve düşük bütçe seçimi: Entegre Grafik Kartı.

DEPOLAMA (STORAGE)

SSD(Solid State Drive) ve HDD(Harddisk) bilgisayarların sahip olduğu iki depolama türüdür. SSD diskler HDD disklere oranla daha hızlı ve kaliteli bir performans sağlar. Fiyat olarak SSD HDD den daha pahalıdır.  Kişisel olarak söylemek gerekirse 1TB hard disk ile 256 GB SSD disk işinizi çok rahat görmenizi sağlayacaktır.

PİL ÖMRÜ (BATTERY LIFE)

516487 9 tips for longer laptop battery life

Güç Kaynağı olmayan ortamlarda çalışıyorsanız pil ömrü fazla olan bir dizüstü bilgisayar tercih etmelisiniz. Minimum pil ömrü 3 saat ve üzeri tercih etmelisiniz daha azının pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu