General

Google Sesimizi Kaydediyor – Nasıl Durdurabilirim?

Bugün forumlarda gezerken bazılarının başına gelen bir konu üzerine bu yazıyı yazma gereksinimi hissettim.

Google sesimizi mi kaydediyor? sorusu için konuyu özetlemek gerekirse telefon sesimizi duyabileceği bir mesafede iken sohbet esnasında bir markadan veya üründen bahsedince 1-2 saat sonra telefonda gezinirken Google reklamlarında az evvel üzerinde konuştuğumuz ürünlerin reklamlarını görebilmekteyiz. Özellikle bu durum facebook gibi mecralarda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Sizce de ürkütücü bir durum değil mi?

Nasıl Yapılıyor?

Uygulamalara izin verme aşamasında uygulamalar bizlere daha iyi hizmet sunabilmek için mikrofon kullanımını aktif etmemizi istiyor. Bazen ne amaçla olduğunu bilmeden bunlara izin verebiliyoruz. Bu şekilde keyleri kullanarak karşımıza reklamları çıkarabiliyorlar.

Verilerin kullanım amacıyla ilgili Google’in etkinlik kontrolleri sayfasında şöyle bir yazı var.

Ekran Resmi 2019 06 27 13.44.26

Ses Kayıtları deneyiminizi nasıl iyileştirir?

Google ses kaydı için Google Voice ve Ses Etkinliği uygulamasını kullanıyor.

Google Destek sayfasında Google, sesimizi kullanarak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olmak üzere Google Voice ve Ses Etkinliğinizden ne için yararlandığını şöyle anlatmış:

– Ses tonunuzu tanıma
– Kelimeleri ve cümleleri nasıl söylediğinizi öğrenme
– “Ok Google” dediğinizde bunu tanıma
– Sesinizi kullanan Google ürünleri genelinde konuşma tanımayı iyileştirme

Neler Kaydediliyor?

Basit bir düşünce ile bakıldığında mikrofon simgesine dokunulup sesli mesaj gönderimi yapılınca veya sesli arama yapılınca kayıt edildiğini düşünebilirsiniz ancak Google ses kaydı yapılırken çevrimdışı bile yapılabileceğini yazısında dile getirmiş. Ürkütücü bir paragraf daha değil mi?

Konuşma ve Ses Etkinliği Kapatma

Google’a mail ile kayıt olduğumuzda mailimizde ses kayıt etkinliğini aktif olarak başlatıyor. Mail ile giriş yapıldığında verilerimizi toplamaya başlıyorlar. Elbette Konuşma ve Ses Etkinliğini kapatmak mümkün. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Etkinlik kontrollerini sayfasını açıyoruz daha sonra Konuşma ve Ses Etkinliği kısmını pasif hale getiriyoruz.

Konuşma ve Ses Etkinliğini kapatmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu