Blog

Hangi Programlama Dilini Tercih Etmeliyim? Programlamaya Hangi Dil İle Başlamalıyım?

Birçok yerde programlamaya başlamak isteyenlerin, hangi programlama dili ile başlamanın daha iyi olacağını sorduklarını görüyorum. Bu soruyu Üniversiteye başladığımda bende çok soruyordum ve şimdi aynı soru bana da soruluyor. Bu yazımda bu konu üzerine bir şeyler yazmaya çalışacağım. Tabiki de yeni başlayacak birisine tavsiye vermeden önce  programlamayı ne olarak gördüğümüzü bilmeliyiz.

Yeni başlayacak birisine tavsiye vermek gerekirse ilk olarak eğlenerek öğrenebileceği katı kuralları olmayan kolay anlaşılır bir dil olan python ile başlayabilir bende üniversitede programlamaya ilk olarak python ve ruby dilleri başladım.Daha sonra aldığımız eğitimlerle Java C benzeri üst seviye dillere geçiş yaptık.

Konuya farklı bir yapıdan bakarak karar verelim şimdide.

Programlamaya başlayan birçok kişinin sıkça sorduğu ve üzerine düşündüğü bir soru “ hangi dili tercih etmeliyim” sorusuna birde üzerinde gelişmek istediğin alanı belirleyip ona göre cevap almaya çalışalım,tabi bu aşama ilk programlama tecrübesi kazandıktan sonra kişinin artık iş odaklı düşünmeye başladığı zaman ortaya çıkan bir durum.Bu yüzden hangi alanda yoğunlaşmak istediğini bilmelisin ,öğrendiğimiz dile göre değilde üzerine yoğunlaşıp ilerlemek istediğimiz alana göre dil seçimi yapmalıyız,başlangıçta sormamız gereken soru programlamayı ne odaklı düşünüyorum? mobil mi? web mi? oyun odaklı mı? yoksa kurumsal bir firma için mi? Eğer kafanda ilgilenmek istediğin bir alan varsa o alanda en  iyi şekilde ilerleyebileceğin bir dille programlama hayatına devam edebilirsin.

Son olarak,ne olmak ve nerede olmak istediğinin kararını verip dil seçimini buna göre şekillendirmelisin.

yazımı ünlü bilgisayar bilimcisi Donald E. Knuth‘ un şu sözleriyle bitireyim:

“Only ugly languages become popular. Python is the one exception”
“Sadece çirkin diller popüler olur, python ise tek istisnadır”

Kafamızdaki bu tarz sorulara cevap verebilecek eğlenceli bir yöntemde Yüzüklerin Efendisi analojisidir bu yolu takip ederek belki de istediğin cevaba ulaşırsın .

hangi programlama dilini ogrenmeliyim infografik webmasto

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu