GeneralTechnology

Yapay Zekalı Robot İnsansanlara Rakip Oldu


Yapay Zekalı Robot bilgi yarışmasına katılarak insan rakiplerini yendi. Çinli internet arama motoru Sogou tarafından geliştirilen “Wangzai” adlı yapay zekalı robot, “Who’s Still Standing?” adlı Amerikan bilgi yarışma programının Çin versiyonu “Yizhan Daodi”ye katıldı.

BÜYÜK ÖDÜLÜ KAZANDI

Geniş bilgi depolama kabiliyeti ve insanların mimiklerini taklit etme becerisi ile dikkatleri çeken Wangzai, aralarında Harvard Üniversitesi mezunu bir yarışmacının bulunduğu rakiplerini yenerek büyük ödülü kazandı.

İZLEYENLER TARAFINDAN AYAKTA ALKIŞLANDI

Yarışmadaki soruları hızlı bir şekilde algılayarak anında cevaplayan Wangzai izleyenler tarafından ayakta alkışlandı ve büyük ilgi gördü.

iapai zekali robot insanlari iendi

SORULARA MİLİSANİYELER İÇİNDE CEVAP VERDİ

Robotu geliştiren teknoloji firması, Wangzai’ın bağımsız analiz, hızlı algılama ve tepki verme özellikleri sayesinde sorulara milisaniyeler içinde yanıt verebildiğini belirtti.

BAİDU TARAFINDAN ÜRETİLEN BAŞKA BİR ROBOT DA İNSANLARI YENMİŞTİ

Ülkedeki en büyük arama motoru firması Baidu tarafından geliştirilen “Xiaodu” adlı yapay zekalı robot da geçen ay insan yüzü tanıma ve seslerini ayırt etme gibi kabiliyetlerin test edildiği bir deneyde insan rakiplerini yenmişti.

ÇİNLİ FİRMALAR DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

Çin’deki teknoloji firmaları, yapay zeka alanında dünyanın önde gelenleri arasında yer almak için son yıllarda yoğun çalışmalar yapıyor.

Dünya İnternet Konferansının raporuna göre, ülkedeki yapay zeka geliştirme projelerine geçen yıl 2,6 milyar dolar yatırım yapılmıştı.

kaynak:http://www.haberler.com/cin-de-yapay-zekali-robot-insanlari-yendi-9241071-haberi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu