Skip to main content

MAC’te Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırırım?

Merhaba okul hayatım boyunca verilen ödevler için kurmam gereken programları bilgisayarım desteklemeyince ya windows kurmam gerekiyordu yada alternatifleri arama yoluna girmem.

Wineskin uygulaması ile mac bilgisayarımda exe uygulamaları veya steam windows oyunlarını rahatlıkla  çalıştırıp kullanma imkanına sahip oldum tabiki de performans olarak biraz düşüklük mevcut ama son zamanlarda kurtarıcım olduğunu söyleyebilirim. Neden windows kurmayıpta bununla uğraşıyorsun diyenlere bilgisayarımın performans olarak yavaşladığını düşündüğüm için kullanmıyorum çok ısınma yapıyordu alışınca  hızlı bilgisayara 🙂

Bilgisayarımın konfigürasyon özelliklerinide sizlere gösterdikten sonra uygulamayı nasıl kullanırız kısmına geçebiliriz. Adım adım nasıl kullandığımı anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayar Ağları Laboratuvar dersi kapsamında cisco packet tracer kullanmam gerektiği için  WineSkin uygulamasını kurmam gerekti bu uygulama ile windows programlarını çalıştırma imkanı buluyoruz. WineSkin için gerekli kurulumları gerçekleştirelim. Öncelikle kurmak istediğimiz uygulamanın exe sini  indirelim. Daha sonra Wineskin uygulamasınıda indirelim.

İndirme işlemini yapıp kurma işlemine geçince karşımızda böyle bir ekran gelecek. Bu ekranda paket kurulumu bittikten sonra Create New Blank Wrapper diyerek kuracağımız simülasyon programı için uygun alan yaratıp isimlendiriyoruz.

Ben Cisco Packet Tracer kullanmak istediğim için burda bu ismi kullandım sizde kurmak istediğiniz uygulamaya göre isim verip ok butonu ile ilerleyebilirsiniz.

Açılan ekranda Install Windows Software ile indirdiğimiz programın yolunu Choose Setup Executable diyerek seçtikten sonra kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

https://www.netacad.com/web/offerings/packet-tracer adresinden windows Desktop versiyonunu indirdiğimiz programın kurulumuna başlıyoruz.

 Programın setup dosyasına çift tıklandığımız zaman açılan ekranda, Next düğmesi tıklanarak bir sonraki ekrana geçilir.

Lisans Şartlarını onayladıktan sonra  kurulum aşamasında next ile ilerleyerek devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekran, kurulumun başarıyla tamamlandığını ve programın çalıştırılacağını bildirir.

Kurulumumuz bitti artık Ağ Simülasyonumuz kullanıma hazır. Sizde dilediğiniz uygulamayı aynı adımları takip ederek mac bilgisayarınızda sorunsuz kullanabilirsiniz.

Sorun yaşayanlar yorum üzerinden sorularını sorabilir umarım yardımcı olmuştur.

Zeynep Küçük

Hi, I’m Zeynep I am studying in computer engineering in Samsun. I love to share and write about anything that interests me in tech, so welcome on my blog. I’d be really glad to get in touch with you! Don’t forget you can always contact me by email for any inquiries.Follow me on social media.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.