Blog

MAC’te Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırırım?

Merhaba okul hayatım boyunca verilen ödevler için kurmam gereken programları bilgisayarım desteklemeyince ya windows kurmam gerekiyordu yada alternatifleri arama yoluna girmem.

Wineskin uygulaması ile mac bilgisayarımda exe uygulamaları veya steam windows oyunlarını rahatlıkla  çalıştırıp kullanma imkanına sahip oldum tabiki de performans olarak biraz düşüklük mevcut ama son zamanlarda kurtarıcım olduğunu söyleyebilirim. Neden windows kurmayıpta bununla uğraşıyorsun diyenlere bilgisayarımın performans olarak yavaşladığını düşündüğüm için kullanmıyorum çok ısınma yapıyordu alışınca  hızlı bilgisayara 🙂

Ekran Resmi 2018 03 22 15.46.42 1

Bilgisayarımın konfigürasyon özelliklerinide sizlere gösterdikten sonra uygulamayı nasıl kullanırız kısmına geçebiliriz. Adım adım nasıl kullandığımı anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayar Ağları Laboratuvar dersi kapsamında cisco packet tracer kullanmam gerektiği için  WineSkin uygulamasını kurmam gerekti bu uygulama ile windows programlarını çalıştırma imkanı buluyoruz. WineSkin için gerekli kurulumları gerçekleştirelim. Öncelikle kurmak istediğimiz uygulamanın exe sini  indirelim. Daha sonra Wineskin uygulamasınıda indirelim.

Ekran Resmi 2018 02 22 19.34.35

İndirme işlemini yapıp kurma işlemine geçince karşımızda böyle bir ekran gelecek. Bu ekranda paket kurulumu bittikten sonra Create New Blank Wrapper diyerek kuracağımız simülasyon programı için uygun alan yaratıp isimlendiriyoruz.

Ekran Resmi 2018 02 22 19.40.54

Ben Cisco Packet Tracer kullanmak istediğim için burda bu ismi kullandım sizde kurmak istediğiniz uygulamaya göre isim verip ok butonu ile ilerleyebilirsiniz.

Ekran Resmi 2018 03 22 16.13.59

Açılan ekranda Install Windows Software ile indirdiğimiz programın yolunu Choose Setup Executable diyerek seçtikten sonra kurulumunu gerçekleştiriyoruz.
Ekran Resmi 2018 03 22 16.16.25

https://www.netacad.com/web/offerings/packet-tracer adresinden windows Desktop versiyonunu indirdiğimiz programın kurulumuna başlıyoruz.

 Programın setup dosyasına çift tıklandığımız zaman açılan ekranda, Next düğmesi tıklanarak bir sonraki ekrana geçilir.

Ekran Resmi 2018 03 22 16.21.35

Ekran Resmi 2018 02 22 19.46.54

Lisans Şartlarını onayladıktan sonra  kurulum aşamasında next ile ilerleyerek devam ediyoruz.

Ekran Resmi 2018 02 22 19.47.05

Aşağıdaki ekran, kurulumun başarıyla tamamlandığını ve programın çalıştırılacağını bildirir.

Ekran Resmi 2018 02 22 19.47.32

Kurulumumuz bitti artık Ağ Simülasyonumuz kullanıma hazır. Sizde dilediğiniz uygulamayı aynı adımları takip ederek mac bilgisayarınızda sorunsuz kullanabilirsiniz.

Sorun yaşayanlar yorum üzerinden sorularını sorabilir umarım yardımcı olmuştur.

Bir Yorum

  1. Kurulumdan sonra böylee bir hata çıkıyor yardımcı olma sansınız var mı ?
    No new executables found!

    Maybe the installer failed…?

    If you tried to install somewhere other than C: drive (drive_c in the wrapper) then you will get this message too. All software must be installed in C: drive.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu