MobileTechnology

Yüz hareketleriyle akıllı telefon kontrolü nasıl yapılır?

cover image 14996951011109034016

Cihazlara gelecek yeni bir ürün ile beraber telefonların sadece göz kırparak veya gülümseyerek kontrol edilmesi mümkün olabilir.

Günümüz teknolojisiyle beraber telefonlar akıllanarak dokunmatik ekrana sahip oldular.Yeni teknoloji akıllı telefonlar çoğunlukla ekrana dokunarak veya parmağın ekrana sürtülmesi ile etkileşim sağlanıyor ve çalışıyor ancak dokunmak her zaman mümkün olmayabiliyor.Ellerimizi kullanamadığımız zaman ya da kış aylarında ellerimizde eldiven varsa,telefonun dokunmatik ekranını kontrol etmek epey zor olabiliyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan bir başka özellik olan sesli kontrol e aslında pek kullanışlı sayılmaz.Google Assistant sesli kontrolü,gürültülü veya insanların sesinizden rahatsız olacakları bir ortamda kullanılmamakla birlikte bu sorunları aşmak isteyen geliştiriciler başka bir yöntem için kolları sıvadılar.

Geliştiriciler, dokunmatik ekran kadar kullanışlı ancak kullanım alanı dar ve sesli kontrol kadar da kısıtlı olmayan bir üçüncü yol geliştirdiler:yüzü kullanarak kontrol.
Almanya‘da bulunan Bilgisayar Grafikleri Araştırma Enstitüsü (IDG) Rostrock tarafından geliştirilen EarFieldSensing yüz hareketleri sırasında kulak kanalındaki kasların kasılmalarını ve değişimlerini ölçen bir kulak tıkacı olarak tanımlanabilir. Bu cihazın en belirgin özelliği tahmin edebileceğiniz gibi hassas olması. O kadar ki,kulaktan aldığı hareketlerin tamamı olan yüz ve başın en ufak hareketlerini algılayabiliyor. Ancak bu hareket hassasiyeti yürümek ya da koşmak gibi vücut hareketlerinden bağımsız. Kullanıcılar bu sayede telefonlarına dokunmadan sadece mimiklerle gelen aramaları cevaplandırıp,müzik listelerinden şarkı seçebiliyorlar.

Yakın zamanda piyasaya sürülecek bu yenilik sayesinde belkide dokunmatik ekranlara ihtiyacımız kalmayacak.

kaynak: https://flipboard.com/section/teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu