BlogEducation

Android Toast Mesajı Uygulaması

Bu yazımda sizlere Toast Mesajı oluşturmayı ve görevini yapmış olduğum örnekle açıklamaya çalışacağım.

Toast nedir?

Uygulamamızı test ederken kullandığımız uyarı niteliğinde ki mesajlardır.Toast ile istediğimiz bir yazı veya View bir süre ekranda görünerek kaybolur.Bu özelliği bir listener’ı test ederken kullanabiliriz.Kullanıcıya bilgi verici mesajlar üretmek içinde kullanabiliriz.Toast kavramını anladığımızı varsayarak yapmış olduğum küçük uygulamayı paylaşabilirim.

TOAST MESAJI UYGULAMASI

 MainActivity sayfası
MainActivity sayfası bu kısımda bişey yapmadım yeni bir class oluşturarak işlemleri orada gerçekleştirmeyi tercih ettim.
Untitled

 SmsReceiver sayfası 
Burada BroadcastReceiverden miras alarak yani o sınıftan yararlanarak uygulama geliştiriyoruz.Bu kısımda mesajın kimden geldiğini mesaj içeriğini tarih ve saati Toast mesajı olarak mesaj geldiğinde anlık gösteren kısmı gerçekleştiriyoruz.Untitled 1
AndroidManifest.xml Sayfası 
Bu kısımda telefonun sms için izin alma işlemlerini gerçekleştirdik.Kullanıcı ya ve mesaj içeriğine erişmek için izin alma işlemleri burada gerçekleşir.
manifest
Bu uygulamada  broadcastreciever kullandığımız için tasarıma gerek yok .
Şimdi ise telefonumuza birisi mesaj gönderdiğinde telefon ekranımızda beliren toast mesajını görelim.
toast

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu