Blogİlham

Kadın Rol Modellerimiz

Feminizm hakkındaki tartışmalar günümüz medyasında, popüler kültürde ve politikada oldukça sık yer alıyor. Mevcut konuşmaların yönünü belirleyen kadınları kabul etmek ve şuan ve gelecek için feminist konularda sabırla beklemek için şimdiye kadarki birikimimiz yeterli mi?

Bir hikayenin anlatılması; eşsiz düşünceleri uyarma, ilham verme ve daha derin anlamlara sahip sohbetleri başlatma gücüne sahiptir. Kadınların dünyada oynadıkları rolün farkına varmamız, yarattığı ivme ve ortaya koyduğu çerçeveye kendi gücümüzü eklememizi sağlar. Sizi birçok konuda çığır açan rol model kadınlarla tanıştırmak isteriz.

Cesaret

Bir kadının belirli bir statüye meydan okuması cesaret ister. Bu yenilikçi kadınlar kendileri için çok az açıklık bulmalarına rağmen hayat içindeki oyunlarının kurallarını değiştirme fırsatı buldular.

YOUTUBE ABONE
 Billie Jean King, teniste cinsiyet eşitliği için mücadele etti ve 1970’lerde Kadınlar Tenis Birliği’ni (WTA) kurdu. Hatta tarih kitaplarının “Cinsiyetler Savaşı” diye bahsettiği tenis maçında Dünyanın bir numaralı erkek tenisçisi Bobby Riggs’i yendi. Billie Jean’in bu atletik mücadelesi bugüne kadar devam eden cinsiyet eşitsizliğine karşı savaş açtı.
 onlyagame.wbur .org
ABD’li eski tenisçi. Grand Slam teklerde 12, çiftlerde 16, karışık çiftlerde 11 olmak üzere 39 şampiyonluğu vardır. Sporda cinsiyet ayrımı yapılmamasının savunucularındandır.


Şair ve sivil haklar aktivisti Maya Angelou, siyahi kadınların kendilerini açıkça ve utanmadan ifade etmeleri için cesurca kapıyı açtı. Yazılı ve sivil haklar etkisiyle, Angelou tarihsel olarak marjinalleştirilenler için gerçek bir temsilci haline geldi. Aktivizm politik liderlerini, sanatçıları ve diğer statü sahibi insanları etkiledi.

mayaanjelau

Afroamerikan yazarşair, dansçı, aktris ve şarkıcı. Angelou, yedi tane otobiyografi, üç tane deneme, birkaç tane şiir kitabi yayınlamıştır. Ayrıca Maya Angelou’nun elli yıldan fazla bir süreyi kapsayan kariyerinde birçok oyun, film ve televizyon gösterisi bulunmaktadır. Düzinelerce ödül ve otuzdan fazla onursal doktora derecesi almıştır.


Hedy Lamarr, aktris olarak çalışmak için geniş çapta tanınmasına rağmen, yayılma spektrumu teknolojisinin icatında anahtar rol oynamıştır ki, birçokları mevcut kablosuz teknoloji iletişim modları için zemin hazırlamaktadır. O, her zaman çıkarlarını izledi ve ölümünden sonra bile uzun süre farkına varılamamasına rağmen, çözüm arzusuna her zaman sadık kaldı. Örneği STEM’deki kadınlar için yol açtı ve konuşurken bile yapılmasının mümkün olmadığını düşünülen şeyleri yaptı.

hady

Yahudi asıllı Avusturyalı ve daha sonra ABD’de yaşamış olan oyuncu, mucit.


Güç ve Tanınma

Tarihsel olarak, kadınların iktidar konumlarında lider olarak düşünülmediğinin farkında olarak, genç çocuklarımızı ve toplumumuzu derinden etkilemektedir.
Bilim ve politika gibi endüstrilerde kendileri gibi görünen ve onlar gibi hareket eden az insan görmek, kızların popüler olmadığı durumlarda çıkarlarını korumaktan vazgeçirir. Bu, yeniliği besleyecek, değişim yaratacak ve ekonomiyi canlandıracak büyük potansiyele sahip yeteneklerin dünyası oluşuyor.
Ancak Venus Williams ve Reshma Saujani‘nin endüstrilerinde fark yaratan bir pencere açıldığını gördüklerinde. “Onlar yapabiliyorlarsa, neden ben yapamayım?” konusunun farkına varılıyor. Bugünkü kadın rol modelleri, kızlara seçeneklerinin olduğunu gösteriyor.O yaparsa ben de yaparım ideolojisiyle yollarına devam ediyorlar.

venuswilliams
ABD’li tenisçi.


resma
American avukat ve  politikacı Girls Who Code’in kurucusu


Herkes, çıkarlarını korumak, açık sözlü olmak ve gelecek nesil kadın liderlerin yolunu açmak için cesaretleri olan kadınları tanımada rol oynamaktadır. İnanıyoruz ki, dünya bu şekilde daha iyi olacak.Başarılı kadınları rol model edinerek sende kariyerinde iyi noktalara gelip başarıyı yakalayabilirsin.

kaynak: aryawomen.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu