Mobile

Telefonunuzla En İyi Videoları Nasıl Yapabilirsiniz?

Günümüzde, telefonlarımız hemen hemen her şeyi yapabilir. Onları sevdiklerimizle iletişim halinde olmaktan, dışarıda geçirilen bir geceden sonra eve gitmeye kadar her şey için kullanıyoruz. Ancak telefonunuzun aynı zamanda güçlü bir video oluşturma aracı olduğunu biliyor muydunuz? Doğru ipuçları ve püf noktalarıyla, her yönüyle profesyonel kameralarla yapılmış videolar kadar iyi videolar çekebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı!

image
HUAWEI Mate50 Pro – Siyah

Telefonunuzla Harika Videolar Oluşturmanın İpuçları

Doğru Telefonu Seçin

Video kalitesi söz konusu olduğunda tüm telefonlar eşit yaratılmamıştır. Harika videolar çekme konusunda ciddiyseniz, iyi kamerası olan bir telefona ihtiyacınız olacak. Örneğin, Huawei Mate50 harika bir seçimdir. Telefon, çekimlerinizi kadrajlamanız için size daha fazla seçenek sunan ultra diyafram açıklığına sahip XMAGE kameraya sahiptir. Ayrıca süper gece çekimleri vardır, bu da gece yarısı bile çekim yapabileceğiniz anlamına gelir. Şimdi noel huawei geliyor, çekim sürenize başlamak için hemen bir tane satın alabilirsiniz!

Bir Tripod’a Yatırım Yapın

Çekimi dengeleyen ve her zamankinden daha pürüzsüz görünmesini sağlayan kullanışlı küçük bir tripod, bir cihazı hemen hemen her yüzeye monte etmenize olanak tanır, böylece bu çekimlerde yaratıcı olun! Artık tüm unutulmaz anları yakalarken iki elini de serbest bırakabilecekleri için vlogger’lar için mükemmel – bu tripodlar yalnızca film çekerken denge sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların hikayelerini olumlu bir şekilde anlatmak için farklı açıları veya kaydırmaları denerken daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor.

İyi Bir Aydınlatma Alın

Videonuz çok karanlık veya çok parlaksa, insanların izlemesi çok zor olacaktır. İçeride çekim yaparken bol doğal ışık alan bir oda bulmaya çalışın veya çekim yapacağınız alanın etrafına birkaç lamba yerleştirin. Dışarıda çekim yapıyorsanız, sert gölgeler oluşturabilecek ve yüzünüzü görmenizi zorlaştırabilecek doğrudan güneş ışığından kaçınmaya çalışın. İyi aydınlatılmış bir yer bulduğunuzda, ışık doğrudan önünüzde veya arkanızda değil, yandan yüzünüze gelecek şekilde konumlandırın.

Manzara Modunda Çekim Yapın

Telefonunuzda video çekerken, portre modundansa yatay modda tuttuğunuzdan emin olun. Manzara modu, her şeyi çerçevede tutmak için önemli olan çok daha geniş bir görüş alanı sunar. Çoğu kişi videoları bilgisayarlarında ve TV’lerinde yatay modda izlediğinden, görüntüleyenlerin videolarınızı izlemesini de kolaylaştırır.

Dikkat Dağıtma

Çekime başlamadan önce, çevrenize bir göz atın ve videonuzun dikkatini dağıtacak herhangi bir şey olmadığından emin olun. Bu, gürültü yapan her şeyi (TV’ler veya radyolar gibi) kapatmak, dışarıdan gelen gürültünün içeri girmesine izin veren tüm kapıları veya pencereleri kapatmak ve görsel olarak dikkat dağıtabilecek her şeyi (raftaki dağınıklık gibi) çerçevenin dışına çıkarmak anlamına gelir. Ayrıca, telefonunuzdan herhangi bir dikkat dağıtıcı şeyin gelmediğinden emin olmalısınız; kayıt sırasında kesintiye uğramamak için bildirimleri kapatın ve sessize alın.

Videolarınızı Bir Profesyonel Gibi Düzenleyin

En iyi kameramanların bile videoları kamu tüketimine hazır hale gelmeden önce biraz düzenleme yapması gerekir. Neyse ki, acemi kullanıcıların bile kolaylıkla ustalaşabileceği bazı harika video düzenleme uygulamaları var. Video çekimlerini önceden herhangi bir deneyim olmadan kırpıp birleştirmenizi sağlayan Splice by GoPro’yu öneriyoruz. Daha ileri düzey kullanıcılar için iMovie, gerçekten etkileyici videolar oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip harika bir seçenektir.

Çözüm

Harika videolar yapmak pahalı veya karmaşık olmak zorunda değil; tek ihtiyacınız olan iyi bir telefon ve bazı faydalı ipuçları! Bu hilelerle, kısa sürede bir profesyonel gibi çekim yapmaya başlayacaksınız. Öyleyse ne bekliyorsun? Herkes kendi özel görüşünde en iyi atıcıdır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu